Ahşap

Çalışmaları

Camilerinizin bütün ahşap çalışmaları ve imalatları, mimariye uygun şekilde, kusursuz öçlülerde, titizlikle yapılır. 

Anahtar Kelimeler: Oyma, Minber, Mihrap, Müezzin Mahfili, Vaaz Kürsüsü, Ahşap Kapı, Korkuluk, Kitaplık, Tvan Göbeği, Cami Ahşap, Ahşap Pencere

CAMİ DEKORASYONLARI/MUTEK YAPI AHŞAP İŞLERİ

Mutek Yapı olarak sizlere alanında profesyonel ekibimizle Türkiye ve Dünya’nın her bölgesinde tarihi türbe, medrese, çeşme, şadırvan ve cami bakım ve onarım ve cami anahtar teslim projelerle hizmet vermekteyiz. Türkiye’nin birinci tercih edilen, titiz ve deneyimli ustaları ile sektörde yer edinen, en iyi cami çalışmalarına imza atan firmamız ile hizmet vermekten gurur duyuyoruz. 

Deneyimimiz, uzmanlığımız ve titiz işçiliğimizi sektörel ve teknolojik gelişmeleri de takip ederek, birini kalite hizmet verme anlayışı ile öncelikle camilerimizin kalitesini gözetiyoruz.  Ahşap çalışmalarımızda camileriniz için en kaliteli ve güvenilir malzemeleri tedarik ediyor, uzun yıllar dayanıklı işler yürütüyoruz.  Ahşap işlerinde Türkiye ve yurtdışında sektörün en iyi çalışmalarını ortaya çıkarıyoruz.

Ahşap Çalışmaları
Ahşap Çalışmaları

Mihrap , Minber , Ahşap , Ayakkabılık , Kapı , Kitaplık , Lambiri , Mahvil Korkuluk , Merdiven , Müezzinlik , Paravan Sepereratörleri, Tavan Göbekleri, Vaaz Kürsi gibi camilerimizin vazgeçilmez ahşap mobilya ve elemenlarını titizlikle üretiyoruz. 

Her gün müslümanların ibadet ettiği cami, mescit vb. yapılarda kullanılan malzemenin kaliteli ve dayanıklı olması gerektiğinin bilinciyle üretim yapmaktayız.  Göze ve ruha, içsel huzura hitap eden bu yapılarda en kaliteli, en ustaca eserleri ortaya çıkarmak gerekliliğini bilincindeyiz.  MUTEK YAPI olarak Türkiye ve yurtdışı hizmetlerimizde camilerin bölümlemelerine, İslam dininin gerekliliklerine ve felsefesine uygun mobilyalar üretiyoruz.

KÜRSÜ

Cami kürsüsü, hocanın vaaz verdiği bölüm olarak bilinir ve bütün cami cemaatinin dikkati, vaaz sırasında bu kürsüye doğru odaklanır. Hem hocanın vaazı, hem de bu sırada camidekiler içerisinde oluşan birlik beraberlik hissiyatı, onları iyiye ve doğruya teşvik etmeye, gerektiği yerde bir arada olmaya ve maneviyata doğru yönlendirmeye çalışır. Yardımlaşma kültürünü ve dinimizin emrettiği diğer hususları da yerine getirmelerine yardımcı olacak öğütler, işte bu sırada gerçekleşir.

Cami içerisinde kullanılacak olan kürsü imalatı ve kürsü dekorasyonu, farklı şekillerde yapılabilmekte ve teslimat tüm bunların sonrasında gerçekleştirilebilmektedir. Genel olarak ya yuvarlak hatlı, ya da daha düz ve sert hatlı, kürsünün bulunduğu yerin dış tarafını kaplamakta olan bir tasarım anlayışı kullanılmaktadır. Bunun dışında caminin büyüklüğü, müştelerimizin isteği gibi durumlara bağlı olarak da kürsünün büyüklüğü konusunda farklı alternatifler gündeme gelebilmektedir. Genel olarak hoca efendinin kalabileceği uzun süreli vaaz verebileceği bir yapı olarak tasarlanır. Değişik renklerde ahşap tasarımı, boyanması gibi hususlar da, yine ışığın kürsünün bulunduğu alana nasıl vurduğu, caminin genel dekorasyonunun nasıl yapıldığı ya da yapılmak istendiği gibi çeşitli ayrıntılı durumlar göz önünde bulundurularak seçilmektedir.

MİNBER

Minber, bir caminin cemaatiyle hocası arasında gerçekleşecek iletişim için en önemli araçlardan birisidir. Mekanın büyüklüğü ve yüksekliğine göre tasarlanan minber, önem gösterilmesi gereken bir başka unsur olan mihrabın sağ tarafında, hocanın hutbe okuma görevini ifaa edebilmesi adına oluşturulur. Hoca minbere merdivenle çıkar. Bu sayede cami cemaatinin dikkatini hocaya verebilmesi, hutbeye gerekli ihtimamı göstermesi amaçlanır. Hocanın minbere çıkması, artık onun dinlenmesi gerektiğinin bir simgesidir.

Cuma ve bayram namazlarının en önemli bölümlerinden birisi olan hutbe, insanları doğruya, iyiye, güzele, dini değerlerin korunmasına ve sahiplenilmesine çağıran sözler içerir. Tüm bunların bizzat cami imamı tarafından söylenerek cemaatin doğru yola sevk edilmesi amaçlanır.

Tüm bu sebepler düşünüldüğünde, minber imalatının ve teslimatının doğru, titiz bir şekilde yapılması gerekliliği de tüm açıklığıyla ortaya serilir. Yapılacak çalışmanın iyi bir firmayla temasa geçilerek tamamlanması da, yapılacak işin olumlu bir sonuca varmasını sağlar.

MUTEK YAPI olarak, minber imalatını ve minber dekorasyonu konusunda atacağı adımları titizlikle belirleyerek, yıllardır süregelen deneyimini ve sektördeki lider konumunu bu şekilde oluşturmuştur.

KAPI

Camilerin kapısı, görünüş ve tasarım bakımından önemli bir konuma sahiptir. Önünden geçenleri ilk kez camiye davet edecek, onlara o yolu açacak olan kapılar, yüzyıllardan beri devletimiz tarafından da önemsenmiş ve pek çok zanaatkar, bu tarz kapıların ve cami içerisindeki çalışmaların yapılabilmesi için uzun uzun, ince ince çalışmalar yürütmüş durmuştur.

Kapı dekorasyonu için pek çok çeşit ve model, ekol olarak da tanımlayabileceğimiz farklılıkları camileriniz için özel olarak titizlikle üretiyoruz.. Özellikle Osmanlı mimarisi, Selçuklu mimarisi, bu mimarilerin çeşitli yüzyıllarda geçirdikleri değişimler ve bunların camiye, cami kapılarına yansıması, dinimiz İslamın sanata, ince işçiliğe ve zanaatkarlara verdiği önemin de bir göstergesi niteliğindedir.

Biz de ustalarımızdan aldığımız ve yüzyıllardır süregelen bu geleneğin gelecek kuşaklara da aktarılabilmesi amacıyla gerekli olan sorumluluğu üzerimize uzun bir süreden bu yana almış bulunuyoruz. Oymalı kapılar, Osmanlı tarzı ahşap tasarımlı kapılar, göbekli kapı olarak adlandırabileceğimiz farklı tasarımlarımız mevcuttur. Aynı şekilde, Selçuklu Kündekari, Zıvanalı Kündekari, Altılı Kündekari gibi daha eski yüzyıllara ait tasarım ve zannat örnekleri de koleksiyonumuz içerisinde yer almaktadır.

MİHRAP

Camilerin ve mescitlerin içerisinde önemli bir yere sahip olan mihrap, kıble duvarı yüzeyine inşa edilir ve süslemesi de buna göre yapılır. Selçuklu Devleti ve Osmanlı Devleti dönemleri içerisinde inşa edilen (ya da dönemin mimari anlayışına göre yeniden yorumlanarak tasarlanan) camilerin her birisinde mihraba gereken önem verilmiş, süslemeleri, işçiliği buna göre yapılmıştır.

Kimi zaman sadece süslemeler ve dönemin sanat anlayışını yansıtır. Kimi zaman ise çalışmayı gerçekleştiren ustalar tüm bunların yanına mihrap ayetini de eklemeyi uygun görürler. Bazı mihraplarda başka ayetlerde kullaınır.

Mihrap imalatı yapacağınız firmayı özenle seçmeli ve daha öncesinde yaptığı işleri, camilere, mescitlere teslim ettikleri çalışmalara dikkat etmelisiniz. Kötü bir işçilik, alelade malzemelerle yapılmış ve size bu şekilde sunulmuş mihrap, kuşkusuz ki içinize sinmeyen bir iş olarak kalacaktır. Ayrıca mihrap, uzun yıllar boyunca kullanılacak ve camilerinizin, mescitlerinizin içinde kalacak olan bir yapıdır. Böyle bir çalışma her zaman için en ince ayrıntısına kadar tasarlanmalı ve kendisi hakkında gerekli çaba gösterilmelidir.

Mihrap imalatı sırasında, bize her zaman kıbleye yönelmeyi ve namaza durmayı hatırlatan bu önemli unsurun gerektirdiği ciddiyette yaklaşmakta, çalışmalarımızı kaliteli bir hammadde ile, usta işçiliği bir araya getirerek başlatmakta, devam etmekte ve size teslimatını da bu şekilde gerçekleştirmekteyiz. Sadece camiler için değil, aynı zamanda mescitler için de yeri yadsınamaz bir şekilde korunmakta olan mihrap, isteğe bağlı olarak, caminin de iç tasarımı göz önünde bulundurulmakta ve bu şekilde imalatı yapılabilmektedir.

KORKULUK

Camiler içerisinde bulunan her bir unsur, dekorasyon aşaması sırasında bu kutsal mekanımızın gerekliliklerine göre tasarlanmalı, yapımı aşamasında bu durum dikkate alınmalı ve süreç bu şekilde tamamlanmalıdır. Gerek cami içerisindekilerin güvenliği, gerekse de göze hoş görünecek bir tasarım ve ince işçiliğin harmanlanması, kuşkusuz zanaatkarlık noktasındaki en önemli hizmettir.

Korkuluk mahvili, bir diğer adıyla cami balkon mahvili imalatı da bu önemli hususlar arasındadır. Bilindiği üzere camilerin özellikle yukarı bölümlerinde, hem aşağıdan bakana güzel bir hissiyat uyandıracak, hem de yukarıdaki kişilerin güvenliğini sağlayacak korkuluklar mevcuttur.

Korkuluk imalatının önemi, caminin diğer unsurlarına göre düşünüldüğünde daha az gibi görünebilir. Ancak korkulukların göze hoş görünecek ve caminin genel yapısıyla uyumlu bir şekilde tasarlanarak, gerekli özen gösterilerek yapılması önemlidir. Bundan daha önemli bir husus da korkuluk imalatının sağlam yapılmasıdır. Olası bir kazanın daha en başından engellenmesi açısından ciddi önem teşkil eden korkuluklar, işinin ehli tarafından yapılırsa görevini başarıyla yerine getirecektir.

Firmamız korkuluk üretimi konusunda da, camiler için verilen hizmetlerin diğerlerinde olduğu gibi, üst düzey bir sorumlulukla hareket eder. Kullanılan tüm malzemeler önceden tek tek kontrol edilir, yapımı ve montajı sırasında sizlerin de istekleri, görüş ve önerileri sonuna kadar dikkate alınır ve en son aşamaya, yani montaj kısmında gelindiğinde ise, montaj titizlikle yapılarak tüm bu süreç tamamlanır.

MÜEZZİNLİK

İncelikli şekilde yapılan bir işin ne kadar kıymetli olduğunu, bu tarz nadide çalışmaların ne derece güzel göründüğünü hepimiz bilmekteyiz. Aceleyle yapılan işler veya işinin ehli olmayan kişilere yaptırılan çalışmalar, çoğu zaman iyi sonuçlar vermez ve yaşanacak sorunları da artırır.

Uzman sanatkarların elinin değmesi, özellikle ahşap, mermer gibi malzemelerden yapılan pek çok ürünün görünüşünü, dışarıya olan etkisini ve oluşturduğu hissiyatı değiştirir. Bir kere imal edilip, alınacak ve uzun yıllar canlılığını ve etkisini koruyarak kullanılmaya devam edilecek her türlü işin de bu tarz alanlarında uzman sanatkarlar ve işinin ehli kişiler tarafından yapılması önemlidir.

Maneviyatın en çok önem taşıdığı alanlardan birisi olan cami içerisinde de kullanılan ürünlerin göze hitap etmesi oldukça uygun olacaktır. Bu konudaki ürünlerden birisi de müezzinliktir.

Müezzinlik imalatı öncesinde müezzinlik nedir, önce onu inceleyelim. Bilindiği gibi namaz vakitlerini bildirmek ve cemaati camiye, duaya, namaza ve ibadete çağırma görevini üstlenen müezzinler, cami içerisinde de belli bir yere sahiptir ve yaptıkları işin önemi, aynı zamanda sela okumayı da üstlendikleri için oldukça büyüktür ve kıymetlidir. Müezzinlik de cami içerisinde kendisine ayrılan yerin, ahşap ve güzel desenlerle oyulmuş, imal edilmiş bir şekilde çevrelenmiş halidir.

Bu yüzden müezzinlik dekorasyonu çalışmalarını oldukça önemsiyor ve buna gereken ilgi ve alakayı göstermeye çalışıyoruz. Ülkemiz içerisinde bulunan camilerin içerisinde bulunan dekorasyona yapacağımız naçizane katkılar, bizi daha da mutlu edecektir.

AHŞAP PENCERE

Özellikle dini mimaride ahşap işçiliği geniş bir kullanım alanına sahiptir. MUTEK YAPI, cami mobilyalarında işçilik ve kalitenin çok önemli olduğunun bilincindedir. Bu nedenle ürettiği ahşap pencere ile ince işçiliğin, kalitenin ve dayanıklılığın izlerini kolaylıkla görebilmenize imkân tanır. Ahşap pencere, camilerde oldukça önemli bir kısımdır. Mekanın havalandırılmasına yarayan pencereler, kutsal olarak kabul ettiğimiz camilerimizde de önemlidir. Bu nedenle yapımında incelik ve titizlik ister.

Camilerde aydınlatma konusu, sanat tarihinde çok fazla üzerinde durulan ve başlı başına bir mesele olarak ele alınan bir konudur. Bunun en büyük nedeni ise mimarlık tarihimizde akustik, ses, ısı, havalandırma, yalıtım, duman ve suyun yanında, aydınlatma gibi konuların da hala pek çok bilinmezlik içinde barınmasıdır. Pencereler, doğal aydınlatmayı sağlayan mimari ögelerdir. Cami pencereleri ise ahşap pencere olarak üretilir.

Ahşap estetik açıdan ele alındığı zaman dekoratif bir malzeme olarak kabul edilir. Her ağacın kendine has, doğal yollarla oluşmuş olan rengi, dokusu, hare yapısı ve kokusu bu düşünceyi destekler. Bir ağacın yapısı ise kesilme şekline göre değişmekte, kullanım süresince daha koyu renklere boyanabilmekte ya da verniklenebilmektedir. Öte yandan açık ya da koyu tonlar da isteğe bağlı olarak verilebilmektedir. Bu nedenle ahşap, işçilik için harika bir malzemedir. MUTEK YAPI, doğal havalandırma ve aydınlatmaya yarayan cami pencerelerini bu malzemeyi kullanarak üretir. Sonucunda kaliteli işçilikle bütünleşen ahşap pencereler ortaya çıkar.

AYAKKABILIK

Cami ayakkabılığı camilerde oldukça önemli bir mobilya olarak kullanılmaktadır. Camilerimizde ayakkabı kullanılmaması önemlidir. Bu nedenle ayakkabılar, ayakkabılık içine konulmalı ve orada muhafaza edilmelidir. İbadet yeri olan camilerimizde cami ayakkabılığı yapımında incelik ve titizlik hedefimizdir. Ayakkabılıkların dayanıklı olması ve mimari ile bütünleşmesi gerekir. İbadet için camiye gelen kişilerin de ayakkabılarını aynı temizlik ve güvenlik ilkeleriyle muhafaza etmesi gerekir. Ahşap Sanat olarak ürettiğimiz tüm mobilyalarımızda olduğu gibi ayakkabılık üretiminde de kaliteyi esas alarak hareket ederek üretim gerçekleştiriyoruz.

AHŞAP ÇALIŞMALARI DIŞINDAKİ HİZMETLERİMİZE GÖZ ATIN…

Siz de ahşap mobilya, yapı elemanları işlerinizi güvenilir, birinci sınıf, deneyimli uzmanlara emanet etmek istiyorsanız tekliflerimiz için bizimle iletişime geçin. Ahşap tekliflerimizle beraber camilerinizin diğer bütün işlerini titizlikle gerçekleştirmekteyiz. Pencere, nakkaş, kalem işi, sıva mozaik, alem, kubbe kaplama, çini, taş-mermer kaplama, halı, avize, minare imalat ve cami anahtar teslim projelerimize de göz atın.

Mihrap , Minber , Ahşap , Ayakkabılık , Kapı , Kitaplık , Lambiri , Mahvil Korkuluk , Merdiven , Müezzinlik , Paravan Sepereratörleri, Tavan Göbekleri, Vaaz Kürsi işlerinde Türkiye’de 1 Numarayız.

Galeri / Fotoğraflar

Ahşap Çalışmalarımız

Fotoğrafların üstüne tıklayarak veya dokunarak büyütebilir, ayrıntılı şekilde görüntüleyebilirsiniz.

Bütün Hizmetlerimiz

Cami çalışmalarınızda çözüm ortağınız olarak bütün yapı işlerinizi yapıyoruz.

× İletişim